Top
Altan YİĞİT / SEO  / Backlink Nedir, Nasıl Alınır?
backlink

Backlink Nedir, Nasıl Alınır?

Backlink, SEO çalışmalarının yapı taşlarından biridir. Bir sitenin başka bir siteden yorum, footer, tanıtım vb. aldığı dış bağlantılar Backlink olarak adlandırılır. Fakat Backlink çalışmalarına başlamadan önce unutulmaması gereken temel konu site içi SEO çalışmalarıdır. Site içi SEO çalışmaları tamamlanmadan Backlink çalışmasına geçilmemelidir. Site içi yapınız ne kadar SEO uyumluysa, Backlink çalışmaları çok daha etkili olacaktır.

Backlink nasıl alınır, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 1. Backlink alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, size referans olacak sitenin mutlaka kendi web sitenizle aynı amaca hizmet etmeli. Örneğin; sağlık sektörü hakkında bilgi veren bir web sitesinin, SEO hakkında bilgi veren bir web sitesinden aldığı Backlink’in bir değeri yoktur.
 2. Spam cezası almış sitelerden alınan Backlink’lerin size hiç bir yararı olmayacaktır.
 3. Çok fazla link çıkışı yapılmış sitelerden alınan Backlink size katkı sağlamaz.
 4. +18 sitelere bağlantı vermiş sitelerden uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır.
 5. TrustRank değeri hayati değer taşır. TrustRank değeri yüksek sitelerden Backlink almanız önemlidir.
 6. Trust Flow ve Citation Flow değerlerinin birbirine orantılı olacak şekilde, değerleri yüksek sitelerden Backlink almaya özen gösterin.
 7. Da ve Pa değerleri de Backlink alımı için önem taşır.
 8. Siteniz Türkçe alt yapısına sahipse, yabancı sitelerden Backlink almayın. Aksi taktirde Google sitenize çeviri hatası verebilir.
 9. Haber sitelerinden Backlink çalışması yapacaksınız eğer, aldığınız tanıtımın uygun kategoride olduğundan emin olun.
 10. Bazı web siteleri gizli Backink vermektedir. Bu tarz alınan Backlinkler doğal gözükmediği için size yarar sağlamayacaktır.
 11. Aynı güne çok fazla Backlink alımı sığdırmayın, haftalara ya da aylara bölün. Aksi takdirde ceza yemeniz kaçınılmaz.
 12. Tanıtım olarak Backlink alıyorsanız, aldığınız tanıtım içinde 2 anchor text – 1 domain olarak almaya özen gösterin.
 13. Footer Backlinklerden uzak durun. Google her zaman doğallıktan yanadır.
 14. Sitenizde eğer Backlink çalışması yapılmadıysa, değeri çok yüksek yerlerden Backlink çalışmasıyla başlamak yerine küçük yerlerden başlayın. Yani; TrustRank değeri sizin bir tık üstünüzde olsun.

14. maddeyi kısaca açmak gerekirse; çok büyük bir web sitesinin hiç Backlink çalışması yapılmamış siteye referans olması doğal gözükmez. Tıpkı bir bebek gibi emekleyerek, sabırla ilerlenmeli. Küçükten başlayarak büyüğe doğru adımlar atmanız web sitenize çok daha iyi etki edecek ve web sitenizin hedeflenen kelimelerde yükselmesini sağlayacaktır.

Share
No Comments

Post a Comment