Top
Altan YİĞİT / SEO  / 2017 Google Fred Güncellemesi ve Etkileri
google fred güncellemesi

2017 Google Fred Güncellemesi ve Etkileri

SEO alanını son günlerde karıştıran en yeni güncelleme ‘’Fred’’… Google yetkilileri, sosyal medya üzerinden gelen sorulara göre her gün güncelleme yaptıklarını ancak bu sefer ciddi ve büyük değişikliklere sebep olacak bir güncelleme getirdiklerini açıkladılar. Gary Ilyes ve Barry Schwartz tarafından merak edilen bu güncellemenin ismi Fred olarak açıklandı.

Güncellemenin temelli aslında Şubat ayında atılmıştır. Ülkemizde ve diğer tüm ülkelerde sayısız site, spam cezası almış ve sıralamalardan kalkmıştır. Bu olayın ‘’Siyah Şapka SEO’’ uygulayan sitelere karşı bir önlem olduğu algısı vardı ancak resmi açıklamalar yapılmadığı için SEO uzmanı olarak bizlerin, altından bir şey çıkacağını tahmin etmesi zor olmamıştır.

Bunun dışında 7 Şubat’ta teyit edilmeyen bir içerik kalite güncellemesi yapılmıştı. Google bu gibi güncellemeleri aslında onaylamıyor olsa da, arama sonuçlarında yaşanan dalgalanma büyüklükleri bu güncellemeler ile oluşuyor. Bugün Fred güncellemesi hakkında resmi olarak bildiklerimiz; John Mueller ve Gary Illyes’ın Google’ın her gün güncelleme yaptığı…

Google Fred güncellemesi hangi değişimlere sebep olacak?

Bildiğiniz üzere, son yapılan değişiklikler, zorlu anahtar kelimeler üzerinde büyük değişimlere yol açmıştır. Sıralamada meydana gelen değişimleri incelediğimde organik trafiği yetersiz olan ve anahtar kelimelerle backlink alan sitelerin değer kaybettiğini fark etmiştik. Bunun yerine doğal backlinkler ve organik trafik alan sitelerin yükseldiğini görmüştük.

google fred güncellemesi 2017

Artık backlink almak gereksiz mi?

Backlink gereksiz demek yanlış olur ancak backlink etkilerini doğru kullanmak önemli. Eski sistemde anahtar kelimede link alıp yükselme söz konusuyken, şimdi böyle bir durum yok. Ancak backlinkler sitelerin kalite puanını hala belirleyen önemli bir etken.

İçeriklerin önemi nedir?

Spamın önünü yeni algoritmada biraz açan Google, özgün içerik tabusunu yıkacağa benziyor. 2017 senesinde %60 özgün içerik dönemiyle devrim kelimesinin yerinde olacağı bir dönem başlıyor. Bu sayede Google, kullanıcılara sade ve doğru içerikler sunmamıza izin veriyor. Tabii ki Google, işini asla şansa bırakmadığı için Rankbrain gibi yapay zekalarla bu durumu kontrol altında tutmaya da devam ediyor. Bu sistemi bilgilerin doğruluğunu ve yanlışlığını da ölçecek. Bu yüzden bazılarının avantajla, bazılarının dezavantajla karışılacağı, oldukça hassas bir dönem başlıyor. Bu sistemin akıllıca kullanılması, SEO alanında uzman olan ve akıllıcı davranan kişilerin önünü açacakken, biraz daha çetrefilli ve sinsi davrananlarının önünü kapayacak gibi duruyor. Bu sisteme şunu örnek verebiliriz: ‘’Başım neden ağrıyor?’’ diye bir soruyu Google’da arattığımızda, ilk çıkan linke tıkladık. Bu linkteki içerik başın neden ağrıdığına dair bilgi vermezse, kullanıcı ikinci ya da üçüncü sıradaki linke gidecektir. Google, artık bu oranları biliyor ve ilk sıradaki linki alt sıralara düşürüyor.

Ancak hatırlatma yapmam gereken ciddi bir konu var; içeriği ve başlığı %100 kopyalamak spam cezası almanıza yol açabilir.

google fred 2017

SEO çalışmalarını nasıl yapmalıyız?

Gelen güncellemeler, kullanıcı deneyimini arttırmayı amaçlıyor. Site hızından tutun, mobil uyumu, akıcı makale gibi birçok faktörü kapsayan bu amaçlar, 2017’de de mevcut olmalı. En büyük değişim backlink alımlarında meydana geldi.

Yani artık ana sayfa ya da tek bir sayfaya çok fazla alınan backlinkler gerilemenize neden olacaktır. Alınan linkler, size daimi ziyaretçi sağlamıyorsa yükselmeniz oldukça zor. Ana sayfaya text içermeyen, kaliteli sitelerden tek link almalısınız. Diğer backlinkleri ise, kategori ve alt sayfalara orantılı şekilde dağıtmalısınız.

İçerik – Makale nasıl olmalı?

Yeni güncellemeyle içeriğin ilgi ve alaka düzeyi artık yapay zeka ile belirleniyor. Başlık içinde anahtar kelime kullanmadan da anahtar kelimede yükselmek artık mümkün.

Temel algoritma değişimlerinden diğeri ise, içeriklerin ortalama sıralama değerleri ile ilgili. Yani aslında şöyle, Google %60 özgünlük değişimi yapmasına rağmen eşsiz, sade ve yerinde bilgi veren içerikler, diğerlerine kısa sürede fark atacak gibi duruyor. Ancak anlamsız, uzun ya da çok fazla anahtar kelime kullanılan yani yalnızca SEO için yazılmış fakat okunabilirliği olmayan içerikler alt sıralara doğru gidecek. Google artık SEO’nun değil, okuyucuların yanında yer alacak.

Kısaca; SEO için hazırlanmış içerikler değil, okuyucuya bilgi veren, sade, rekabetsiz içerikler hazırlamalısınız. İçeriğin özgün olması hala önemli ancak daha önemlisi, kullanıcının içerikte aradığını bulabilmesi. Backlink almaya devam edin ancak kaliteli yerlerden almaya özen gösterin.. Sitenizin sürekli takip edilen, okunan bir site olması, Google için sıralamada önemli faktörlerden biridir.

Share
No Comments

Post a Comment