Top
Altan YİĞİT / SEO  / Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Herkesin dilindeki bu ‘’kullanıcı deneyimi’’ nedir? User Experience yani UX, kullanıcı deneyimi terimi; ziyaretçilerin sitenizden aldığı hizmeti, bilgi oranını ve memnuniyetini ortaya koya bir değerlendirmedir. Şayet sitenizden alınan verim yüksekse, bu durum doğrudan SEO’nuzu etkileyecektir. Özellikle de site içi kullanıcı deneyim performansı yüksekse, arama motorlarında daha hızlı ve iradeli bir yükselme yaşamanız mümkün.

Peki, sayfa kullanıcı deneyimi nedir?

Siteniz, genel performansıyla değerlendirilir. Ancak tek değerlendirme bu değildir. Sayfaların verimliliği, aslında genel performanstan daha önemlidir. Özellikle Google, kullanıcı deneyimine 2017 senesinden sonra yaptığı güncellemelerle daha fazla önem verdiği için, SEO yaparken bunun asla atlanmaması gerekiyor.

Kullanıcı deneyimi nasıl ölçülür?

Bu değerler; Analytics, Search Console, Yandex Webmaster Tools Google ™ chrome çerezleri ve organik arama verileri kullanılarak ölçülür. Ziyaretçilerin ayak izi (footprint) takip edilir ve kullanıcının deneyim oranları ortaya koyulur.  Örnek olarak; ‘’SEO nedir?’’ sorusunu arama motorunda arattığınızda, karşınıza çıkan ilk siteyi ziyaret edersiniz. Ancak buradaki içerik çok uzunsa, soruya cevap vermiyorsa, bilgi kirliliği varsa, bu siteden ayrılır ve diğer sitelere girersiniz. Hangi sitede aradığınız soruya yeterli ve tatmin edici bir cevap almışsanız, o sitede daha uzun kalırsınız. İşte ziyaretçi ayak izi takip etme bu anlama gelir. Bu durum,  yalnızca sizde değil, çok sayıda ‘’SEO nedir?’’ sorusunu aratan ziyaretçinin başına gelmişse, ilk siteler sıralamada düşer ve kullanıcı deneyimi açısından yetersiz sayılır. Kullanıcı deneyimi bu yüzden oldukça önemli. Özellikle SEO için yeni yeni eyleme geçen kişilerin sitelere çok fazla makale girme telaşı yerine, az ama öz mottosunu benimsemesi, işlerini kolaylaştırabilir.

Bu konuda bazı ipuçları vermem gerekirse:

Hazırlanan içerikte, verdiğiniz bilgi başlığı karşılayacak şekilde olmalı. Bilgi sade osa da, çeşitli olmalı. SEO nedir, başlığının altında SEO anlatılsa da, alt başlıklarda merak edilebilecek diğer sorularda cevaplanmalı. Ancak elbette bu aşamada konudan sapmayaya dikkat edilmeli. Örnek olarak SEO nedir, alt başlığı SEO nasıl yapılır vb. Şekilde devam edilebilir. Bunun dışında şayet içerikte konu dışına çıkılmaması gerekiyorsa ya da içerik çeşitliliği bakımından ‘’SEO nasıl yapılır?’’ sorusunun cevabı farklı bir içerikteyse, mutlaka ‘’SEO nedir?’’ başlıklı içeriğin altına ‘’SEO nasıl yapılır?’’ makalesinin linki koyulmalıdır. Aksi halde, ziyaretçi bu soruyu yeniden Google’a sormak durumunda kalır ve sorunun cevabı sizin siteniz dışında aranır.

Bunun dışında kullanıcı deneyimini etkileyen bir diğer önemli faktör; ziyaretçinin sayfalarınızı paylaşım oranı. Mutlaka sitenizde sosyal medyada paylaş butonlarınız olmalıdır.

Share
No Comments

Post a Comment