Top
Altan YİĞİT / SEO  / SEO Çalışmalarında Sosyal Medyanın Önemi
sosyal medya ve seo

SEO Çalışmalarında Sosyal Medyanın Önemi

Büyük sistemler kurmak, tasarımı özenle hazırlamak ya da içerikleri eksiksiz girmek gibi SEO için amacına uygun birçok faktörü yerine getirmek bazen sizi istediğiniz konuma getirmeyebilir. Peki, ters giden nedir? Her aşamayı özenle tamamlasanız da sosyal medyayı atladığınızda bilmeden SEO kapsamında büyük bir hata yapıyorsunuz… Ne yapmalı da SEO için sosyal medyayı doğru kullanmalıyız?

Sayfa yapısını nasıl kuracağız?

İlk olarak web sitesine sosyal medya hesaplarınızın bağlantılarını mutlaka eklenmelidir. Bu bağlantıların ikon halinde yerleştirilmesi büyük bir artı katacaktır. Daha sonra siteniz ne hakkındaysa ve ikonu neyse, bunu sitenize yerleştirmelisiniz. Şayet sitenin herhangi bir ikon ya da logosu yoksa, mutlaka yaratmalısınız. Bu logoyu, tüm sosyal medya hesapları için de profil olarak ayarlamalısınız. Bunların önemi; kurumsal bir kimlik yaratmak ve imajı sağlam temellerle çizmektir.  Bu aşamada kapak fotoğrafını aynı kullanmanızı tavsiye etmem Kapak fotoğrafı, güzel ve özenle hazırlanmış bir tasarım ve üzerine web sitesine uygun bir sloganla kullanılmalıdır. Slogan illa ki reklamvari olmak zorunda değil elbette… Web sitesi hakkında ufak bir bilgi ya da kısa bir yazı da eklenebilir. Profilde eksik kalan herhangi bir bilgi olmadığına dikkat etmelisiniz. Özellikle de iş yeri sayfaları için internet sitesi, telefon numaraları ya da adres gibi oldukça mühim olan bilgiler atlanmamalıdır.

Görselleri ve içerikleri nasıl hazırlamalıyım?

Paylaşımlar mutlaka uygun bir görselle beraber sunulmalıdır. Görselde verilmek istenen mesaj net olmalı, ayrıntılı anlamlarla kalite arttırılmalıdır. Web sitesinin karakterine uygun şekilde dikkat çekici, ciddi ya da daha eğlenceli görseller hazırlanabilir. Bu aşamada web sitesinin imajından çok da çıkmadan dikkat çekici ve eğlenceli içeriklerin daha fazla ilgi gördüğü ve dolayısıyla etkileşim aldığı da unutulmamalı…

Görsel kullanılırken dikkat edilmesi gereken diğer unsur, bir ressam gibi logonun bulunduğu bir imzanın her görselde kullanılmasıdır. Kurumsal imajı destekleyen bu unsur, küçük ama çok etkili bir detay.

Nasıl bir strateji çizmeliyim?

SEO’da olduğu gibi sosyal medyada da bazı önemli ve temel hususlar var. Paylaşım zamanı, paylaşım düzeni ve paylaşım düzeni hem istikrar hem de etkileşim açısından önemli. Bir gün içinde 5’ten fazla paylaşım yapılmaması ortak bir görüş. En az post sayısı da 1 olmakla beraber, bir adet paylaşımın etkisi daha az olacağından genellikle önerilmez. Bu sebeple benim önerim günde en az 2 paylaşım yapılması gerektiği yönünde. Sosyal medya için etkileşim alabileceğiniz saatler az çok belli olsa da, web sitenizin ve hedef kitlenizin hangi saatlerde paylaşımlarınızla ilgileneceğini özel olarak araştırarak tespit etmelisiniz. Genel olarak sabah 9, akşam altı ya da öğlen 12 gibi saatlerde yapılan paylaşımlar genel olarak insanların ilgisini çekse de, web sitesinin ne hakkında olduğu ve hedef kitlenin sosyal medyayı kullandığı zamanlar bu aşamada kilit nokta. Güvendiğiniz paylaşımları mutlaka sponsorlu olarak çıkmanız da gerekir. Rakip analizi, lokasyon, hedef kitle gibi faktörleri doğru seçerseniz, makul fiyatlara istediğiniz sponsorlu içeriği doğru kitleye doğrudan ulaştırabilirsiniz.

sosyal medyanın SEO'ya etkisi

Her mecra için ayrı ayrı genel kurallar:

Facebook

Eskisi kadar aktif olmadığına kanılmamalı, günde en az 1 defa mutlaka paylaşım yapılmalı. Takipçinin sıkılmaması adına, maksimum paylaşım sayısı 5 ile kalmalıdır.

 1. İçeriklerin görsel kalitesi Facebook için çok önemli.
 2. Günlük yorum takipleri ve analizler her gün rutin olarak yapılmalıdır.
 3. Facebook hesabı, markaya uygun olarak optimize edilmeli. Facebook paylaşımları, okuyucuları web sitesine yönlendirecek. Bu faktör asla unutulmamalı.

Twitter

 1. SEO için Twitter neredeyse en önemli alan! Google sıralama algoritması tarafından yapılan resmi açıklamada Twitter’ın önemi yeteri kadar vurgulandı. Bu yüzden Twitter’da mutlaka etkileşim amaçlı paylaşımlar yapılması gerekiyor. Bu sayede site trafiği ve bilinirlik artıyor.
 2. Unutulmaması gereken, her mecra için uygun görsel çalışmasıdır. Örnek olarak Facebook için uygun olarak bir görsel Twitter’da muhtemelen uygun ve dikkat çekici olmayacaktır.
 3. Gündeme uygun paylaşım yapılmalıdır. Twitter, gündem akışından en hızlı etkilenen mecradır.
 4. Retweet, Listeler oluşturmak, belirli aralıklarla paylaşımlar yapmak gerektiği unutulmamalıdır.
 5. Hashtag mutlaka kullanılmalıdır. Ancak gereğinden fazla hashtag kullanımı takipçileri sıkabilir.

Google+

 1. Google plus için her gün paylaşım yapmanıza gerek yok. Haftalık içerikler ya da tanıtımlar girilebilir.
 2. SEO çalışmalarına oldukça olumlu bir katkısı olan Google plus için duyuru panosu denilebilir.
 3. Ciddi görünürlük alabileceğiniz Google plus, Google sıralamasında üstlere çıkmanıza destek olur.

Youtube

 1. Günümüzde YouTube, oldukça hızlı büyüyen bir mecra. Dijital içerik dünyası için de en önemli rollerden birini taşıyor. Şayet markanız VLOG için uygun ise, mutlaka kullanılmalı ve içerik stratejisi oluşturulmalıdır.
 2. Bilgilendirme, markaya uygun videolar, markanın bilinirliliğini ve modernliğini ön plana çıkaracaktır.
 3. YouTube için video başlıkları, net olmalıdır. Video içeriği net bir şekilde başlıktan açıklanmalıdır. Tek kelimelik ya da video ile uyumsuz başlığa sahip videoların izlenme oranı ya da önerilenler kısmında çıkması mümkün değildir.
 4. Hakkında kısmında; kanal açıklamanızı iyi bir şekilde yapmanız ve sosyal medya linklerinizi doğru ve dikkat çekici şekilde bırakmanız gerekir.

Instagram

 1. Görsel paylaşımlarınızın en fazla etkileşim alacağı alan işte burası. Instagram gibi görsel paylaşımlı alanlarda etkileşim alsanız dahi, bu alandan web sitenize trafik çekmek için gündemi takip eden, dikkat çekici, samimi ve aynı zamanda kaliteli görseller paylaşmalısınız.
 2. Marka bilinirliğini arttırmak için Instagramda kullandığınız dil oldukça önemli. Uygun hashtagler, görsel uygunsa etiketlenecek firma, kurum ya da kişiler, etkileşimi arttıracaktır.

Linkedin

 1. Kurumsal iletişim için Linkedin oldukça önemli. Markanızın hedef kitlesine en kolay ve doğru Linkedin’den ulaşabilirsiniz.
 2. Linkedin’de sayfa içerikleri ve görselleri eksiksiz şekilde doldurmalısınız. Linkleri de vermekten çekinmemeli ve markanızı temsiz eden gruplara katılım göstermelisiniz.
Share
No Comments

Post a Comment