Top
Altan YİĞİT / SEO  / SEO Nedir, Nasıl Yapılır?
seo nedir

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir?

SEO kelimesinin, ingilizce karşılığı “Search Engine Optimization”, Türkçe karşılığı ise “Arama Motoru Optimizasyonu” dur. SEO, arama motorlarına yönelik yapılan site içi ve site dışı SEO çalışmalarının tümünü kapsamaktadır;

 • Site içi SEO: Site içinde bulunan (yazılım, tasarım, içerik vs.) tüm yapının arama motorlarına ve en önemlisi kullanıcıya yönelik yapılan çalışmaların tümüdür.
 • Site dışı SEO: Site içi SEO çalışmalarının en iyi şekilde tamamlanmasının ardından yapılan backlink ve tanıtım çalışmalarının tümüdür.

Arama motorları, SEO çalışmalarının vermiş olduğu sonuçlar neticesinde web sitelerini çok daha rahat tarayacaktır.

SEO’nun temel amacı, arama motorlarına yönelik yapılan çalışmalar ile birlikte hedeflenen anahtar kelimeleri arama motorlarında üst sıralarda listelenmesini sağlamaktır.

SEO nasıl yapılır?

“SEO nasıl yapılır?” sorusu aslında birçok kaynakta hemen hemen aynıdır. Fakat bir laf vardır; “Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır!” diye, kesinlikle doğru bir sözdür… Temel olarak bazı kriterler değişmez, hep aynıdır. Ancak “SEO nasıl yapılır?” sorusunu netleştirmek için AR-GE çalışmaları yapılmalıdır.

SEO nasıl yapılır? – Temel konular

SEO nasıl yapılır

Site tasarımı:

 • Site tasarımınızı yaparken mutlaka kullanıcıyı en iyi şekilde yönlendirebilen tasarımlar seçin. Sitenizi ziyaret eden kullanıcı istediği bilgiye rahatlıkla ulaşabilmeli ve site içinde özgürce dolaşabilmeli.
 • Sitenize mutlaka arama butonu ekleyin.
 • Tasarımızın renkleri göz yormamalı ve yazı fontları okunabilir olmalı.
 • Kısaca, sitenizi ziyaret eden kullanıcıyı ne kadar çok sitenizde tutarsanız, size o kadar artısı olacaktır.

Site alt yapısında bulunan kodlar:

Sitenizin görünmeyen, arka yüzünde bulunan kodlar Google tarafından önemle dikkate alınır. “SEO nasıl yapılır?” sorusunun açıklamalarından biri de, SEO Uzmanı diye adlandırdığımız kişinin en azından temel olarak HTML bilgisi olması gerekir.

Anahtar kelime ve önemi:

Sayfanıza belirleyeceğiniz anahtar kelimenizi, içeriğinizin ilk yüz ve son yüz kelimesinde geçirmeye özen gösterin. Anahtar kelimeniz sayfa başlığında ve desc kısmında mutlaka bulunmalı. İçeriğinizin anahtar kelime oranını belirlerken rakip site analizi yapmanızı öneririm.

Heading etiketleri:

H1 her zaman sayfanızın başlığı olmalıdır değişmez. Çoğu kaynakta “h1” bir tane “h2” 4 tane gibi bilgiler mevcut. Edindiğim deneyimlere göre heading etiketlerinin bir standardı yoktur. Sayfanızın yazı düzenine göre heading etiketlerini olması gerektiği gibi verebilirsiniz (Daha sonraki makalemde detaylı olarak heading etiketlerinin kullanımını anlatacağım).

Sayfalama içi linkleme:

Sayfalama içi linkleme yaparken unutmamanız gereken temel konu “tek kelime – tek sayfa” anlayışıdır. Tek kelime üzerinden farklı farklı sayfalara verilen bağlantılar sitenizin o anahtar kelimede Google sıralamasını bozacaktır. Sayfalama içi linkleme yapmak en önemli kriterlerden biridir ve her sayfada mutlaka başka sayfaya hedeflenen anahtar kelimeden bağlantı verilmelidir, ki Google botları sitenizin içinde rahatlıkla dolaşabilsin.

Resim alt etiketi ekleme ve görsel düzeni:

Web sitenizde sayfalar oluştururken görsel eklemek içeriğinizi zenginleştirir ve Google’ın gözünde artı değerdir. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, resim eklerken mutlaka alt etiketi vermenizdir. Görsel eklerken, en az bir görselin alt etiketine sayfanızın anahtar kelimesini girmelisiniz.

Görsel boyutu 100 KB altında olmalıdır. Aksi takdirde güçlü bir sunucunuz yoksa sayfalarınız geç açılmaya başlayacak ve kullanıcılar sayfanızı terk edip alternatif sitelere yönelecektir;

 • Görsel boyutu maksimum: 100 KB
 • Görsel adı: seo uzmani
 • Makale adı: SEO Uzmanı Kimdir?
 • Anahtar kelime: SEO Uzmanı
 • Alt etiketi: alt=”seo uzmanı”

Backlink alımı:

Backlink kısaca; bir web sitenin başka bir siteye referans olmasıdır. Baclink alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; backlink alacağınız site kendi  sitenizle aynı amaca hizmet etmelidir… Haber sitelerinden alınan tanıtımlarda ise, sizin alanınız hangisiyse ona uygun kategoride tanıtımınızı almanız gerekir. Tabii size referans olan sitenin değerleri, tarafınızca önemle dikkate alınmalıdır.

“SEO yaptırmak istiyorum, kime yaptırmalıyım?”

Birçok forumda gözüne çarpmıştır; “1. sıra garantili olmazsa iadeli – backlink paketi yüzde yüz etkili” gibi başlıklar… Bu tarz başlıklar gördüğünüzde oradan hemen koşarak uzaklaşın. Google’da sıra garantisi vermek tamamen yanlıştır.  Aslında kimse Google’ı tam anlamıyla çözmüş değildir… Neden? Google her geçen gün kendini yeniliyor ve sürekli algoritma değiştiriyor. İşini profesyonel olarak yapan her SEO uzmanı A/B testleri yaparak doğruyu bulmaya çalışıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi herkesin kendine has teknikleri vardır. Ya etki eder ya etki etmez.

SEO hizmeti alırken mutlaka ön araştırma yapın ve işi profesyonel ellere bırakın.

Share
No Comments

Post a Comment