Top
Altan YİĞİT / SEO  / Web Tasarım ve SEO Arasındaki İlişki
web tasarım ve seo arasındaki ilişki

Web Tasarım ve SEO Arasındaki İlişki

SEO çalışmalarını web tasarımından ayrı düşünüyorsanız oldukça yanlış yapıyorsunuz… SEO için altyapı ne kadar sağlam olursa olsun, çalışmalar titizlikle yürütülsün, web tasarım kötüyse, SEO sizi yalnızca bir yere kadar taşıyabilir. Yazılımla başlayan bir çalışma kendini SEO ile gösterir. Her şey bir bütünse başarı bu aşamadan sonra gelir. Bir yönetmen ne kadar iyi olursa olsun, senaryo kötüyse, oyunculuk kötüyse başarılı bir film çekemez. İşte bu aşamada SEO’yu yönetmen olarak düşünebiliriz.

Her şeyi eksiksiz tamamlamanız için belirli bir bilgi birikimine sahip olmanız ve bu bilgi birikimini devamlı taze tutmanız, yenileriniz eklemeniz gerekir. SEO kurallarına uygun olmayan web siteleri, Google başta olmak üzere hiçbir arama motoru tarafından kabul görmez. Bu yüzden; uygun bir web siteniz yoksa SEO yapmanıza da gerek yok… Yapsanız dahi emekleriniz boşa gidebilir.

Peki neden?

Web sitenizin okunabilir olması, indexlenebilir bir dizaynı olması oldukça önemli. Bu sayede Google gibi arama motorları sitenize denetim için geldiğinde, SEO kurallarına ve html etkiletlerine, sayfada kalma süresine ya da backlink sayısına bakarak denetleme yapabilir. Bu sayede de sitenizin değeri yani arama sonuçlarında sıralamanız belli olur. Görseller kaliteli, içerikler kaliteli ve SEO’ya uygun ancak SEO kurallarına uygun bir siteniz yoksa, arama motorları denetimi tamamlayamayacak ve yapılan SEO hiçbir işe yaramayacaktır.

  1. Web sitenizdeki ara yüz kodlamasını da HTML5 şeklinde kodlamak çok önemli. Kurallara uygun şekilde oluşturulmuş bir web sitesinin denetimi kolaylaşır ve içerikler arama motorlarında ilk sıralarda daha kısa sürede ön plana çıkabilir. Bu sebeple de web sitesinin mobil uyumlu olup olmadığına da mutlaka dikkat etmelisiniz.
  2. Hızlı bir hosting ve eksiksiz kodlama ile web sitenizin alt yapısını sağlam yapmalısınız. Değişime açık bir sistem kullanmanız da işinizi kolaylaştıracaktır.
  3. URL yapısını SEO uyumlu yapmanız ve domain için uygun bir isim bulmanız da sıralama açısından size hız kazandıracaktır. Aratılma potansiyeli yüksek kelimeleri domain için tercih etmeye çalışın.
Share
No Comments

Post a Comment